Bergen Norveç 2

Bergen Fiyortların Başkenti

Bergen uçuşumuz için sabah otelden çok erken ayrılıyoruz. Oslo havalimanının şehire ne kadar uzak olduğunu gelirken yaşadığınız tatlı heyecanla fark etmemiş olabilirsiniz ama dönüşte bu kadar küçük bir şehrin havalimanının neden 35 kilometre uzakta olduğunu sorgulamadan edemiyorsunuz. Şehirden uzaklaştıkça kar etkisini arttırıyor, mart ayı olmasına rağmen araçlar kar ve buzun üzerinde gidiyorlar.

Bu hava şartlarıyla ilerlerken Bergen uçuşu sonrası bineceğimiz Hurtigruten firmasına ait Posta Gemisi ile yaklaşık 2000 kilometre daha kuzeye gideceğimizi bilmek ürkütücü.

Havalimanında kar yüzünden yaşanan bir kaç saatlik rötar, İstanbul’a bunun 10 da biri kadar yağan kar sonrası yaşanan kaosun yanında kesinlikle önemsiz. Uçağın içindeyken dışarda örümceğe benzeyen aletlerden onlarcası ile bir çok uçağın buzlanmayı önlemek için alkol ve glikoz karışımı bir sıvıyla yıkandığını görüyoruz. Bu yıkama işi için İstanbul Atatürk Havalimanının çeyrek kapasitesine sahip Oslo havalimanında İstanbul’un 4 katı fazla araç olduğunu öğrenmek çok ilginç.

Bergen’e uçmak, bu ince uzun ülkede doğu kıyısından batı kıyısına geçmek demek.

Ülkenin batı tarafında, Meksika körfezinin sıcak suyunu Kuzey Avrupa’ya getiren Gulf Stream akıntısı, kuzey denizinin soğuk sularıyla  karşılaşıp buharlaşınca özellikle Bergen civarının hava sıcaklığını şaşırtıcı derecede yükseltiyor. O yüzden Oslo’nun eksi derecelerdeki sıcaklığından sonra Bergendeki güneş çok keyif verici.

Bu iklimsel özelliği sayesinde Bergen, başkentliği Oslo’ya kaptırmadan önce tam 7 yüzyıl boyunca ülkenin başkenti olarak kraliyetinde merkezi olmuş. Günümüzde ülkenin en önemli liman şehri olan Bergen aynı zamanda Avrupa’nın önemli Cruise firmalarının da uğrak yeri. Yılda yaklaşık 1 milyon turist bu gemilerle fiyordları keşfederken şehirde 1 gün geçiriyor.

Şehir aynı zamanda Posta ve Kargo taşıması yapan Norveç firması Hurtigruten’in de yolculuğuna başlangıç noktası. Hurtigruten firmasına ait posta gemileri her gün hareketle toplamda 72 limana uğrayarak ülkenin en kuzeyi Kirkennes’e kadar gidip geri dönüyorlar ve bu yol yaklaşık 12 gün sürüyor. Gemi kimi limanda 15 dakika kimi limanda 3-4 saat duruyor ve kargosunu, yolcusunu indirdikten sonra yoluna devam ediyor. Yerel halk gemiye bazen bir kaç saatlik, bazense bizim gibi bir kaç gün kabinlerde kalacak şekilde biniyor.

Hepimiz fiyortlar bölgesinin başlangıcında olmaktan ve gemiye binecek olmaktan dolayı çok heyecanlıyız ama öncesinde muhteşem bir şehir olan Bergen gezisi var bizi bekleyen.

Havalimanının şehire uzaklığı yaklaşık 20 dakika. Tarihte Kuzey Avrupayı ticari olarak yönetmiş günümüzde en basit örnek olarak Luft hansa hava yolu ile karşımıza çıkan Hansa Birliğinin’de merkezi olmuş bu şehri gezmeye başlamadan önce eski ticari merkezin günümüzde restorana çevrilmiş yönetim binasında Hansa bira eşliğinde muhteşem bir deniz mahsulleri yemeği yiyoruz.

Yemek sonrası yürüyerek şehrin “Bryggen” adı verilen ve Unesco tarafından koruma altında olan tarihi limanını gezmeye başlıyoruz.

Tamamen tahta binalardan oluşan bu kısımda denize doğru eğilmiş evlerin önünden geçip dar sokaklarda kayboluyoruz. Tarihte Almanların yaşadığı bu bölümde genelde giriş katları firma merkezleri, ikinci katlar çalışanların yatakhaneleri, üçüncü katlar ise balıkların kurutulması için kullanılmış. Bergen’in başkent olduğu zamandan kalan ve bugün ordu yönetiminde kullanılan kalenin de iç avlusunu gezdikten sonra, eski şehirin deniz tarafındaki hediyelik eşya dükkanlarında kayboluyoruz. Binalar eski Hansetic adı verilen tüccar binaları olduğu ve yıllar boyunca denizin olumsuz etkisine maruz kaldığı için dış cephede gördüğümüz yamukluk içeride de devam ediyor. Binalar sanki en ufak bir yanlış hareketimizde başımıza yıkılacak gibi duruyor.

Eski şehir ve yeni şehrin tam ortasında bulunan balık pazarı gemimize gitmeden önce ziyaret ettiğimiz ilginç yerlerden biri. Bizim beklediğimiz gibi çok fazla esnaf olmasa da, olan esnafta denize ait her şeyi bulmak mümkün. Kral Yengeçlerin ve diğer okyanus balıklarının resmini çektikten sonra satılan Omega 3 kapsüllerinin bulunduğu kutulardan bizde alıp 6 gece boyunca bizi maceradan maceraya götürecek gemimizin yolunu tutuyoruz.

Bergen Hakkında İlginç Detaylar İçin Tıklayınız

Norveç Hakkında Az Bilinenler İçin Tıklayınız